Jak na čištění odpadů v koupelně? Pomohou osvědčené postupy

Odpad. Pro hospodyňky věčný nepřítel, který se nejen ucpává a použitá voda neodtéká, ale hlavně se z něj line nepředstavitelný zápach. Ve věčném boji vítězí zcela jistě odpad, protože v něm po koupání zůstává stát voda plná bublinek a zbytků mýdla, různých dalších nečistot a hlavně chomáčů vlasů. Po vyčištění netrvá dlouho a stav se navrací do stavu zaneseného. Co poradit, aby byl odpad déle čistý a nešířil se z něj nepředstavitelný zápach. Vyzkoušejte některé babské rady, budete se divit, jak jsou účinné. Navíc se jedná často o velmi levné řešení daného problému.

#1 Sítko za pár korun

Nejsnazší, jak zamezit zanášení odpadů, je odstranit vlasy, chlupy, vlákna z látek nebo další nečistoty. Do odpadu u vany nebo umyvadla je vhodné vložit dostatečně velké sítko, které tyto hrubé nečistoty zachytí. Nebude docházet k proniknutí do sifonu. Tam totiž nečistoty spolu s mastnotou a zbytky hygienických prostředků tlí. Sítko je nutné několikrát týdně vyčistit odstraněním hrubých nečistot do koše a dokonale propláchnout, aby sloužilo svému účelu. U dřezu v kuchyni vyberte sítko ideálně kovové, zachytává se tam větší množství zbytků z talířů nebo z omývání potravin, navíc se často zanáší mastnotou. Sítko se prodává také plastové, stojí pár korun, je však nutné koupit správný rozměr, aby nedocházelo k protékání nečistot do sifonu.

sítko

zdroj: pinterest.com

#2 Horká voda

Čím by mohla pomoci horká voda? Budete se divit, ale několikrát týdně byste měli propláchnout odpady vařící vodou z rychlovarné konvice. Stačí uvařit vodu a prolít dřez, umyvadlo, sprchový kout nebo vanu vařící vodou. Je dobré u toho vyčistit sítko od nečistot. Horká voda odstraní zanesený tuk a odstraní plak, který se po okrajích tvoří.

#3 Jedlá soda

Asi není většího pomocníka v domácnosti, než je jedlá soda. To už věděly naše babičky, pro které byla jedinečným přípravkem v kuchyni i domácnosti, protože vyčistí zašlé povrchy, ale odstraní také nečistoty nebo vodní kámen. Existuje v práškové, krystalické nebo tekuté formě, použít lze na odpady všechny varianty. Je důležité nasypat jedlou sodu do odpadu a nechat působit. Poté stačí prolít horkou vodou.

#4 Ocet

Dalším neocenitelným pomocníkem je klasický lihový kvasný ocet. Litr pořídíte za 10 Kč, ale bude mít užitek za několik tisíc, co by stálo vyměnit sifony v celé domácnosti. Nejlepší je v kombinaci s jedlou sodou. Stačí nasypat nebo nalít hrnek jedlé sody do odpadu, po chvíli zalijte hrnkem teplého octa (stačí přihřát v mikrovlnce), nechte 5-15 minut působit. Následně prolijte dostatkem vody uvařené v rychlovarné konvici. Pozor! Reakcí může dojít ke gejzíru vody, proto buďte opatrní a chraňte si oči. Při práci samozřejmě používejte rukavice. Stále nejsou odpadní trubky čisté? Zkuste obdobný postup, ale nasypte hrnek jedlé sody do odpadu večer a nechte působit celou noc. Ráno odpad zalijte octem a následně pročistěte horkou vodou. Uvidíte, že do té doby ucpaný odpad bude krásně čistý!

#5 Kypřicí prášek

Prášek do pečiva obsahuje kromě jedlé sody ještě škrob a vinný kámen a výborně poslouží pro likvidaci zápachu, který se line z odpadu a zanesených odpadních trubek. Nasypte do odpadu, zalijte po chvíli octem a dočistěte horkou vodou. Po zápachu nebude ani památky.

#6 Kuchyňská sůl

Obdobné účinky jako prášek do pečiva má také obyčejná kuchyňská sůl. Zbaví odpad zápachu při jejím nasypání do odpadu. Nemusíte šetřit, nasypte dostatek, aby mohla účinkovat. Po pár minutách zalijte vroucí vodou.

#7 Čisticí zvon

Ještě před tím, než se rozhodnete sifon rozebrat a vyčistit nebo jej vyměnit za nový, vyzkoušejte ještě mechanické čištění pomocí čisticího zvonu. Gumový zvon stačí nasadit na výlevku a několikrát pořádně zapumpovat, nečistoty to vytáhne samo, pak stačí dočistit jedlou sodu a horkou vodou.

rozdíl

zdroj: pinterest.com