Údržba hydromasážní vany

Koupelna plní v současných domovech velmi specifickou funkci, je totiž jedním z míst, kam si chodíme odpočinout a načerpat novou energii po těžkém dni. Z tohoto důvodu se tak chceme v naší koupelně cítit co nejpříjemněji a nejútulněji, nicméně neméně důležité je i to, aby byla koupelna i nadále rovněž praktická. Na základě nejrůznějších průzkumů vyplývá, že neexistuje mnoho jiných věcí, které by nás dokázaly zrelaxovat lépe než horká koupel v naší vaně.

Výběr van je v dnešní době velmi široký, a vybírat si tak lze nejen na základě velikosti či tvaru vany, ale také z hlediska nejrůznějších masážních funkcí. V tomto případě pak máme na mysli rozmanité hydromasážní vany, se kterými se už dávno nesetkáváme pouze v lázních či akvaparcích. Mnoho lidí si je totiž nechává instalovat i do vlastní koupelny, a to možná trochu překvapivě nejen v rodinném domě, ale také v bytě.

Proč se vyplatí investovat do domácí vířivky

Hydromasážní vaně se někdy jinými slovy říká vířivka, neboť systém, který je v ní ukrytý, následně zajišťuje víření vody. Z hlediska konstrukce jsou nejčastější dva typy hydromasážních van, a to jednak klasické hydromasážní vany s tryskami umístěnými na stranách i dnu vany, které masáž provádějí pomocí proudu vody a vzduchu, anebo kombinované hydromasážní vany, které kromě proudění vody a vzduchu využívají také vzduchové bubliny, tomuto druhému typu se někdy přezdívá perličková vana. Hydromasážní vany se mezi sebou liší nejen druhem hydromasážního systému, ale také počtem a druhem trysek či nároky na údržbu. Trysky hydromasážních van obvykle dokáží vytvořit tři typy vodního proudu, přímý, rotační a pulzační.

Hydromasážní koupele mají nejen skvělé relaxační účinky, neboť výrazně napomáhají ke zmírnění napětí a odstranění stresu, ale oceníte je i po namáhavých fyzických či sportovních výkonech. K pozitivním účinkům na lidský organismus patří zejména to, že zlepšují krevní oběh, čímž pomáhají k lepšímu prokrvení svalů i orgánů našeho těla. Kromě toho umožňují hydromasážní vany i další funkce, jako je například chromoterapie, která je založena na působení barev a světla. Jedná se o sofistikovaný systém podhladinového osvětlení, který má vliv na náladu člověka. Nejčastěji se využívá barva modrá, která slouží ke zklidnění, či žlutá, které navozuje pocit pozitivní energie. Hydromasáž lze velmi účinně zkombinovat rovněž s aromaterapií, která má příznivý vliv nejen na psychiku, ale pomáhá i při některých zdravotních problémech. Některé vířivky jsou vybaveny speciálním zásobníkem na vonné esence.

hydromasazni_vana

Čeho se při čistění hydromasážní vany vyvarovat

V porovnání s klasickými vanami vyžadují vany hydromasážní speciální údržbu a specifický systém čistění. Při nesprávném čistění hydromasážní vany, například tuhými čisticími prostředky či prostředky s příliš agresivními účinky, by totiž mohlo poměrně snadno dojít k jejímu poškození. Podobně se rozhodně vyvarujte používání nejrůznějších ředidel, rozpouštědel, chlóru i čpavku. K čištění hydromasážní vany dále nikdy nepoužívejte drátěnku, příliš tvrdé kartáčky či jiné pomůcky s ostrým povrchem. Jednoduché doporučení spočívá v tom po každém použití vanu a trysky osprchovat teplou vodou a následně vytřít do sucha, například pomocí hadříku z mikrovlákna, u kterého se nemusíte obávat, že vanu poškrábe.

Tipy, jak vířivku správně a šetrně vyčistit

Pokud jde o čistění povrchu hydromasážní vany, ať již je vyrobená z jakéhokoli materiálu, obecně se doporučuje používání neabrazivních tekutých prostředků, které naneste na houbičku či jemný hadřík a vnější částí vany jimi jednoduše vyčistíte. Specifickou péči potřebují také trysky a vnitřní rozvody hydromasážního systému, k jejich čištění existují speciálně vyrobené desinfekční roztoky, které zaručí jejich účinné, ale zároveň bezpečné vyčištění. Kovové části trysek, které jsou na povrchu vany, lze čistit buď opět speciálními prostředky, nebo čistidly určenými na leštění kovů. Pokud zůstal povrch hydromasážní vany mastný, například po použití oleje, doporučuje se k odstranění mastnoty použít denaturovaný líh.

Pro běžné čištění hydromasážní vany, zejména v případě, že bydlíte v oblasti, kde je tvrdá voda, lze využít i roztok vody s octem. Pro zvýšení lesku můžete u akrylátových van použít speciální vosky určené na akrylátové sanitární předměty. V případě mechanického poškození povrchu vany, tedy v případě nejrůznějších vrypů a škrábanců, je možné u většiny van poškozený povrch opatrně zbrousit pomocí velmi jemného smirkového papíru. Opětného lesku následně dosáhnete přeleštěním zbroušeného místa leštícími prostředky.

Dezinfekce hydromasážní vany

Kromě klasického čistění vany, které odstraní zejména nečistoty, které jsou spojeny s jejím používáním, vyžadují hydromasážní vany také pravidelnou dezinfekci neboli proplach. Některé moderní a dražší vany mají speciální funkci, která proplach zajistí sama pomocí elektroniky. Součástí těchto chytrých hydromasážních van je speciální nádržka na desinfekční roztok či tabletu, následně stačí jen spustit automatický systém dezinfekce a proplachu vany.

Postup dezinfikování krok za krokem

Většinu běžných hydromasážních van nicméně musíte vydezinfikovat vy sami. V závislosti na intenzitě jejich používání se doporučuje provádět tento desinfekční proplach přibližně jednou za dva týdny. Nejjednodušší způsob je napustit hydromasážní vanu vlažnou vodou do výšky asi pěti centimetrů nad trysky, následně do vany nalít speciální desinfekční roztok v množství, které je na něm uvedeno. Následně po dobu přibližně deseti až patnácti minut střídavě zapínejte a vypínejte hydromasážní systém vaší vany. Tímto způsobem se voda s desinfekčním roztokem dostane i do vnitřních útrob a rozvodů, kde odstraní případné choroboplodné zárodky a také zbytky mýdel, šamponů, olejů či kůže. Zároveň tím zabráníte usazování vodního kamene v rozvodných hadicích a na agregátu.

Mějte na paměti, že nelze hydromasážní vanu jen jednoduše zapnout, odejít z koupelny a po patnácti minutách se vrátit. Je nutná neustálá kontrola a vypínání hydromasážního systému, neboť jinak by došlo k přílišnému pěnění vody s čisticím roztokem a proplach systému by nemusel být účinný. Po uplynutí požadovaného časového intervalu celý postup zopakujte ještě jednou, tentokrát ale pouze s vlažnou vodou, tedy bez jakéhokoli čisticího přípravku. Pokud se budete řídit těmito radami, koupel ve vaší hydromasážní vaně bude vždy nejen příjemná, ale také bezpečná.