Zásady zdravého sprchování

Sprchování se řadí mezi každodenní základní úkony osobní hygieny. Je ale zapotřebí dodržovat určitá pravidla aby nedocházelo k poškození vlasů, či pokožky.

Teplota vody

Teplá voda ovlivní hlavně naší psychiku. Díky ní se dokážeme snadno uvolnit a z těla vyplavit každodenní stres. Pro pokožku je ideální vlažná voda. Příliš teplá voda Vás připraví o přirozenou vlhkost, což může mít za následek i její zhrubnutí. Lidé s ekzematickou pokožkou by měli být opatrnější, jelikož je jejich pokožka na teplou vodu ještě citlivější.

Při teplotě nad 49 °C může dojít až k popálení. Pouhých pár minut sprchování v takto teplé vodě může přivodit popáleniny třetího stupně. Ideální teplota vody by tak pro sprchování a koupání neměla nikdy přesáhnout 43 °C.

Jak často se sprchovat?

Někdo se sprchuje ráno a večer, někdo obden. Co je však správně? Ideální je se  sprchovat jednou denně. Pokud trpíte ekzémy, je důležité pokožku promazat do pěti minut po sprchování. Pak ani takto citlivá pokožka nebude trpět.

Ideální sprcha by neměla trvat déle než 10 až 15 minut!

czkoupelna-zdrave-sprchovani-01

Sprchové gely a mýdla

Tyto prostředky by měli mít vynikající hydratační vlastnosti. Pro opravdu účinnou péči o pokožku je nezbytné se zaměřit na výběr správného sprchového gelu. Jedině tak můžete pokožku udržet přirozenou a pružnou.

Svoji roli hraje i citlivost pokožky

Lidé s ekzematickou pleťí, by měli používat speciální mýdla nebo oleje vyrobené pro tu nejcitlivější pokožku.

Peeling

Jednou týdně se doporučuje ve sprše dopřát tělový peeling. Rukavice nebo speciální kartáč a peelingové sprchové gely pomáhají při odstraňování suché kůže a odumřelých buněk z vrchní vrstvy pokožky. Jsou tak ideální pro ošetření míst s hrubšími částmi kůže, jako jsou například lokty, kolena, paty atd. Svědčí i aknózní pokožce.

Nikdy by však během peelingu nemělo docházet k poškození pokožky. Nepoužívejte proto příliš agresivní přípravky. Lidé s ekzematickou a jinak citlivou pokožkou by měli rozhodně vybírat mezi přírodními nebo lékárenskými přípravky.

Nikdy své tělo ručníkem nedrhněte! Ručník jemně přikládejte na pokožku.

Ošetření pokožky po sprchování

Pro komplexní péči o Vaši pokožku je vhodné kromě kvalitního sprchového gelu použít i kvalitní hydratační tělové mléko či olej, a to jak v klasické formě, tak i v podobě tělového mléka nebo oleje do sprchy.