Jak udělat z toalety příjemné a designově zajímavé místo?

Toaleta je jedno z nejdůležitějších míst celého interiéru, možná vám to tak nepřipadá, ale je to tak. Pokud máte doma návštěvu, určitě kromě obývacího pokoje navštíví také toaletu, a právě proto je důležité, aby byla čistá, moderní a zanechávala v návštěvnících co nejlepší dojem. Určitě je důležité mít pěkný i zbytek domu, avšak koupelna a toaleta je nejčastěji hodnocenou místností. Nejlépe to můžete vidět například v restauracích, tam se často říká, že pokud není pěkná a čistá toaleta, určitě nebude dobré ani jídlo. Takže i když se to na první pohled nezdá, toaleta je rozhodně důležitá a je vhodné o jejím designu popřemýšlet.

Na co si dát při výběru toalety pozor?

Na začátku je velice důležité si uvědomit, že toaleta je opravdu často navštěvované místo a na toaletě samotné trávíme v průměru až tři měsíce života. Toaleta je tak jednou z nejvíce vytížených místností, ale často se ji nevěnuje tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. Jednoduše se pak může stát, že si postavíte toaletu, na které se vám bude čas trávit opravdu nepříjemně.

Abyste se na toaletě necítili nepohodlně, záchod by měl splňovat několik kritérií. Základní výška WC mísy je většinou nastavena na 43 centimetrů, taková výška ale není vhodná pro každého. Vysocí lidé by měli volit vyšší klozet, který jim umožní pohodlné posazení. Pokud ale máte děti, měli byste pořídit WC s redukcí velikosti dosedací plochy. Jinak tomu je zase u seniorů, kteří většinou potřebují vedle záchodu nějakou oporu, aby se mohli jednoduše a pohodlně zvednout. Pomoci tak mohou nejrůznější madla, podpěry, nástavce nebo speciální WC křesla.

wc

Nelehký výběr

Na trhu najdete desítky komponent, které lze na WC začlenit, pojďme si představit, co všechno můžete využít. Samozřejmě začneme od toho nejdůležitějšího na žádné toaletě by neměla chybět WC mísa. Vybrat si můžete z desítek designů, tvarů a velikostí. Důležité je také vybrat splachovadlo, které se bude hodit ke zbylým komponentům toalety. Základní rozdíly jsou ve formě uchycení záchodu. Vybrat tak můžete z klasické konstrukce, která je upevněna k podlaze nebo vybrat závěsné WC, které je pevně přichyceno ke zdi.

Jak na sedátka

V dnešní době najdete sedátka, které by si dříve nikdo ani nevysnil. Koupit tak můžete třeba WC se samozavíracím sedátkem. Nemusíte se tak bát jakéhokoliv poškození mísy. Sedátek je na trhu dostatek, takže si můžete WC mísu doplnit o moderní designová sedátka, není problém najít sedátka se zajímavými potisky nebo se rozhodnout pro klasickou bílou barvu. Sedátka vybírejte vzhledem k rozměru a tvaru vaší WC mísy. Rozhodně si pečlivě prohlédněte také tvar sedátka, dnes již najdete množství speciálně tvarovaných ergonomických tvarů, které zaručují 100% komfort.

Zapomínat byste neměli také na svou váhu, pokud vážíte více kilogramů, měli byste vybrat sedátko odpovídající vašim tělesným dispozicím. Sedátka mohou být vyrobena z různých materiálů, které se liší pevností i velikostí, není tak problém si vybrat WC sedátko téměř na míru.

toaleta_1

Umyvadlo, které udělá dojem

Další neméně důležitou věcí na každém WC je umyvadlo. Umyvadel najdete na trhu opravdu nespočet, a tak závisí pouze na vás, jaký tvar a materiál si vyberete. Na výběr máte z nespočtu barev a tvarů. Keramická umyvadla si najdou místo v každé koupelně nebo toaletě. Vaše WC můžete také doplnit o luxusnější umyvadla z mramoru, kamene nebo nějakého moderního materiálu. Pro toalety, které se nacházejí ve vytížených prostorech nebo v úklidových prostorách, můžeme doporučit umyvadla plastová, které jsou odolné vůči chemickým látkám a mrazu, takže není problém je využívat také ve venkovních prostorech.

Moderní domácnost i na toaletě

Opravdovou novinkou jsou pak elektronická bidetová sedátka. Klasická WC mísa může být nahrazena bidetovým sedátkem, která udělá z vaší klasické WC mísy bidet, máte tak hned dvě funkce v jednom a nemusíte řešit nákup samostatného bidetu. Bidetové WC sedátko udělá z vaší toalety multifunkční zařízení, které se postará o opravdu důkladnou a kvalitní očistu těla. Bidet může nabídnout hned několik funkcí, které obsahují pulzní mytí, sušení, dámské mytí, mytí konečníku nebo třeba masážní režim. To je opravdu hodně funkcí, které vaše klasická toaletní mísa získá díky využití elektronického bidetového sedátka. Některé bidety disponují také dálkovým ovládáním, vaše WC mísa tak získá opravdu nový rozměr.

Pokud raději zůstáváte u staré dobré klasiky, můžete zakoupit jednoduchý závěsný bidet. Materiál a barva je opět na vás, takže není problém vybrat si produkt, který bude sedět přesně do zbytku vašeho interiéru.

Příslušenství může zpříjemnit bydlení

Kromě klasických komponent, bez kterých se žádná toaleta neobejde, což je hlavně záchod a umyvadlo si můžete vaše WC vylepšit také o další příslušenství. Pro všechny, kteří chtějí design dotáhnout k dokonalosti je keramický kryt sifonu pro umyvadlo, který jednoduše a kvalitně sjednotí vzhled jinak nevzhledného sifonu. Zakoupit můžete také jednu ze stovek pisoárových sad, které lze sehnat ve všech představitelných velikostech a tvarech.

Často se také stává, že se porouchá splachovadlo záchodu, to je opravdu nepříjemný problém, jelikož může způsobovat problémy se splachováním, ale také protékání vašeho WC. Na výběr máte z široké palety barev a tvarů splachovacích tlačítek, takže si můžete být jisti, že najdete takové komponenty, které přesně zapadnou do vašeho interiéru.

Čistota půl zdraví

Možná vás překvapí, že běžné záchodové prkénko obsahuje méně bakterií než mobilní telefony, které nosíme každý den u sebe a jsme s ním v neustálém kontaktu. Toto zjištění ale neznamená, že bychom neměli hygienu na toaletě řešit, stále se tam objevuje velké množství bakterií, jejichž výskyt je vhodné minimalizovat.

A teď se dostáváme k bodu, který může ovlivnit vaše rozhodování při výběru nového záchodu. Náročnost úklidu toalety totiž úzce souvisí s materiálem, ze kterého je mísa vyrobena. Kromě povrchu může mít vliv na šíření bakterií také systém splachování. Například klozet s hlubokým splachováním je na údržbu mnohem méně náročný než WC s plochým splachováním. Hluboký systém navíc eliminuje šíření nepříjemných pachů a zabraňuje znečištění okolí vaší WC mísy.

Kromě vhodného a jednoduše čistitelného WC můžete zakoupit také hygienické sedátko, které disponuje antibakteriálními vlastnostmi. Výhodné je také vybrat WC sedátko, které lze jednoduše demontovat a vy tak můžete prostor pod sedátkem jednoduše a efektivně vyčistit, a to už je poměrně znatelné ulehčení práce.

Kam s toaletou

Pokud zrovna stavíte a místnost pro WC ještě není postavená, určitě byste měli popřemýšlet o tom, kam toaletu umístit. Staré paneláky většinou skrývají toalety, které nejdou pořádně zavřít a celý prostor WC je značně nepohodlný a neprostorný. Minimální prostor pro základní umístění záchodu je 80x120 centimetrů. Měli byste si dát pozor, abyste toto doporučení dodržovali, možná to nebude vadit přímo vám, ale návštěva vaší toalety pak může ve vaší návštěvě zanechat nepříjemné vzpomínky. Obzvláště pak vyšší lidé mohou mít s neprostornou toaletou opravdu veliký problém. Při řešení umístění mísy vám může pomoci také závěsné WC, které dokáže ušetřit poměrně dost místa.

Jestli si říkáte, že si prostornější toaletu zkrátka prostorově nemůžete dovolit, není to tak úplně pravda. Existují alternativy, které pomohou i v menších místnostech. Například zkrácená verze klozetu ušetří spoustu cenného místa, ale zároveň nijak nesníží uživatelský komfort. Pozor byste si měli dát také na správné umístění WC mísy v místnosti. Rozhodně se vyvarujte umisťování WC do rohu místnosti, znepříjemníte si tak pohodlné užívání. Pokud máte dostatek prostoru, určitě neopomeňte instalaci bidetu. V Česku zatím jeho používání není zas tak běžné, každopádně dokáže znatelně zvýšit úroveň vaší hygieny.

Šetřit na WC se nevyplácí

Možná jste koupili velice levný záchod a jste nadšení z toho, kolik jste ušetřili. No, možná byste měli s instalací WC ještě počkat. Při každém spláchnutí proteče záchodem zhruba 10 litrů vody, pokud si ale připlatíte, můžete si pořídit šetřící variantu, která může vaši spotřebu vody trochu zmírnit. Největší vliv na spotřebu má ale samotný splachovací systém a splachovadlo, tomu byste měli věnovat největší pozornost.

Existují systémy, které využívají pro spláchnutí pouze 4 litry vody, což už je opravdu znatelný rozdíl, když si spočítáte, kolikrát měsíčně záchod spláchnete. Dalším výhodným systémem, je systém s funkcí STOP, který umožňuje proud vody kdykoliv zastavit, takže proteče pouze tolik vody, kolik je opravdu potřeba.

Pozor na správné umístění

Rozhodně byste neměli opomenout také samotné umístění toalety, jelikož může značně ovlivnit celý chod vaší domácnosti. Dbejte na to, aby byl záchod dostupný z ložnice a dalších obytných prostor. Záchod se doporučuje umístit na východní nebo severní stranu. Díky tomu ušetříte cenné místo pro prostory, které potřebují větší podíl světla než toaleta. Zvažte také systém připevnění záchodu, závěsné WC může vyřešit mnoho problémů s místem.

Pozor si dejte také na umístění záchodu v suterénu, častým problémem totiž je, že se toaleta dostane pod úroveň odpadního potrubí a toaleta začne způsobovat značné problémy.

Záchod by měl být zároveň umístěn někde, kde spláchnutí nebude rušit další obyvatele třeba při nočním používání. Toaletu se snažte situovat do míst, kde se cítíte příjemně a zároveň je to prostor, který je intimní a vhodný pro nerušené trávení času. Záchod také není problém oddělit od zbytku místnosti jednoduchou příčkou, která zaručí dostatečné soukromí.

Pokud jste tedy tápali v tom, jak záchod vybrat nebo kam ho umístit, už byste měli mít trochu jasno. Jeho výběr pro vás bude hračka. Ušetříte, vaše toaleta bude designová, hygienická a vy se v ní budete cítit příjemně, co víc si přát.

wc s bidetem