Jak vybrat dřezovou baterii

I když samozřejmou součástí moderních kuchyní je už několik let myčka, neznamená to, že v nich nenajdete kuchyňský dřez. V dnešní době existuje obrovský výběr nejen samotných kuchyňských dřezů, doma můžete mít dřez nerezový, keramický či granitový, ale také dřezových baterií. Pokud uvažujete nad výměnou staré kuchyňské baterie za novou, přinášíme vám několik praktických informací, které by vám s výběrem mohly pomoci. Před samotnou koupí nové baterie byste totiž měli vzít v úvahu několik důležitých faktorů a design či cena by pokud možno neměly být těmi jedinými, neboť jistě chcete, aby vám baterie dobře sloužila co nejdéle.

Věčný spor mezi kohoutky a pákou

K dalším hlediskům, která se při výběru baterie vyplatí zvážit, totiž patří například také typ dřezu či přívod vody. Zatímco v dobách našeho mládí bylo na dřezové baterii možno nalézt pouze kohoutky, dnes existují dva hlavní typy baterií, přičemž každý z typů má své příznivce i odpůrce.

Řeč je samozřejmě o bateriích kohoutkových a pákových. Je nutno říci, že nejen z hlediska modernosti, ale také praktičnosti, jsou lepší volbou baterie pákové. Páka totiž umožňuje mnohem jednodušší a přesnější nastavení množství i teploty vody než kohoutky. Mnohé možná mírně překvapí to, že pákové baterie jsou také úspornější z hlediska spotřebované vody, a tím i finančních nákladů na vodu. Pokud tedy víte, že dřez v kuchyni bude využívat k mytí nádobí pravidelně, páková baterie je po všech stránkách výhodnější. V neposlední řadě její praktičnost oceníte i při vaření, když budete mít zašpiněné ruce, neboť vodu pomocí pákové baterie na rozdíl od baterie kohoutkové jednoduše pustíte i hřbetem ruky či předloktím.

kohoutek_baterie

zdroj: Pixabay.com

Různé typy baterií z hlediska jejich umístění

Většina z nás si v souvislosti s umístěním dřezové baterie představí klasicky umístěnou stojánkovou baterii na kuchyňské lince, případně na samotném dřezu. Jedná se zcela jistě o nejčastější způsob provedení, ale nikoli o jediný.

Podobně jako v koupelně na umyvadle můžete i v kuchyni umístit do stěny nad dřezem baterii nástěnnou. V případě, že uvažujete o tomto typu baterie, dejte si pozor na správný rozměr rozteči baterie. Třetí typ na základě umístění představují tak zvané baterie pod okno, které jsou využívány zejména v nových moderních rodinných domech, ve kterých se kuchyňská linka se dřezem nachází přímo pod oknem. Konstrukce této baterie umožňuje její ohnutí v případě, že potřebujete otevřít okno. Navíc dřez můžete bez problémů používat i v případě, že baterie je z důvodu otevřeného okna v této poloze.

Zvenku kov, uvnitř keramika

Podobně jako dřez může být i baterie vyrobena z různých materiálů, které se liší nejen svým vzhledem, ale také některými svými vlastnostmi. Současné trendy upřednostňují baterie, které jsou vyrobeny z mosazi či nerezových slitin. Výhodou těchto materiálů je nejen jejich estetičnost, ale také dlouhá životnost a snadná údržba. Tyto mosazné či nerezové baterie pak mohou následně mít různou povrchovou úpravu, nejčastěji chromovou, ale v posledních letech se používá i speciální lak, prostřednictvím kterého pak baterie získá bílou či černou barvu.

Nezapomeňte ale na to, že pro správné fungování baterie je často důležitější než materiál použitý zvenku materiál použitý uvnitř. Odborníci tak doporučují zejména keramické kartuše, které jsou sice dražší, ale mnohem odolnější než jejich plastové verze. Kartuš je totiž z hlediska funkčnosti pákové baterie její nejdůležitější součástí, jednoduše řečeno se jedná o mechanismus, který slouží k míchání studené a teplé vody. V neposlední řadě věnujte pozornost také upevnění, přednost dávejte těm s kovovým upevněním páky, tyto baterie jsou odolnější, plastová upevnění se dříve vyviklají.

Baterie, která umí sama ohřívat vodu

Kuchyně u nás doma není jediným místem, kde se můžeme setkat s dřezovou baterií. Mýt nádobí je nutné také na chalupách, chatách či v zahradních domcích. V těchto místech se ale může stát, že máte k dispozici pouze přívod studené vody. S moderními bateriemi s ohřevem, jako je například elektrická přímoohřevná vodovodní baterie IconicLine, to není žádný problém. Tato baterie totiž obsahuje ohřívač, který umožňuje studenou vodu jednoduše ohřát na požadovanou teplotu, stačí mít pod či nad dřezem elektrickou zásuvku, do které se baterie zapojí. Tato baterie je zcela bezpečná, neboť teplotu ohřáté vody jednoduše uvidíte na displeji.

Moderní vychytávky, které jistě oceníte

Výhodu stojánkových dřezových baterií je to, že se dnes často prodávají i s tak zvanou sprškou neboli flexibilní hadicí, kterou lze jednoduše vysunout a volně s ní pohybovat, současně často i s volbou typu proudu vody. Sprška je velmi užitečná zejména při mytí větších a neforemných předmětů. Pozornost při výběru věnujte rovněž výšce kohoutku, baterie s vyšší výškou umožňují snadnější manipulaci a mytí většího nádobí, neboť mezi kohoutkem a dřezem budete mít více místa. Novinkou na trhu jsou poté dřezové baterie, které umí vyrobit perlivou či neperlivou osvěžující vodu, kterou zároveň filtrací zbaví nečistot, či připravit horkou vodu na čaj, kávu či těstoviny. Stačí jen stisknout speciální tlačítko.

Ať se již rozhodnete pro jakoukoliv dřezovou baterii, pákovou či kohoutkovou, nástěnnou či stojánkovou, mosaznou či nerezovou, s tím, abyste jejím prostřednictvím ušetřili co nejvíce vody, vám může účinně pomoci tak zvaný perlátor. Perlátor s kovovou síťkou se nachází na konci baterie, odkud vytéká voda, díky perlátoru účinně snížíte průtok vody baterií bez toho, abyste to poznali na kvalitě mytí. Kromě výrazného snížení spotřeby vody, díky kterému můžete ušetřit až několik tisíc ročně, perlátor omezí i stříkání vody a zachytí případné nečistoty. Zatímco některé dřezové baterie perlátory již běžně obsahují, k jiným je musíte dokoupit. Investice do nich se ale vždy vyplatí. Jen nezapomeňte na to, že je potřeba perlátory pravidelně čistit, neboť časem dochází k jejich zanášení vodním kamenem. Velmi jednoduše je vyčistíte namočením do vody s octem.

vodovodni_baterie

zdroj:Pixabay.com

Několik rad na závěr

Pokud si chcete být volbou správné baterie jisti, vyplatí se obrátit se s žádostí o radu na specializované prodejny či e-shopy, jen tak si totiž můžete být opravdu jisti, že baterie bude vyhovovat všem vašim potřebám a zároveň nebude náročná na údržbu. Stejně tak se vždy vyplatí svěřit odborníkovi rovněž montáž baterie na dřez, neboť i malá chyba při montáži, může mít následně velký vliv na funkčnost baterie a na to, do jaké míry s ní budete či nebudete spokojeni.