Koupelnový nábytek a vše kolem něj

Než si koupíte nábytek do koupelny, udělejte si její plán. Naplánujte přesně, kam umístíte všechna připojení: zásuvky, odtoky, kde nastavíte pračku. Naplánujte si koupelnu v počítačovém design programu nebo na grafický papír. Zkontrolujte, zda je k dispozici prostor, který zajistí pohodlné používání koupelny. 

Komfort bude také výrazně snížen v koupelně přetížené nábytkem, ve které se budete muset stlačit mezi skříněmi. Umyvadlo je normálně zavěšeno ve výšce 85-95 cm, zatímco drenážní úchyty 50-65 cm nad podlahou. Praktický bude model o šířce 50 cm. Po stranách by měla být ponechána 20 cm vůle a před dřezem asi 60 cm volného prostoru. Pokud chcete skříňku nebo polici pod ní, můžete se spolehnout na závěsné modely, na skříňku nebo na pracovní desku.

V koupelně musíte také často najít místo pro WC. Zde je také několik zlatých pravidel, která by měla pomoci při plánování interiéru. Před mísou ponechte prostor 80 x 60 cm a na každé straně toaletního sedla 20 cm volného prostoru. Kompaktní modely mají obvykle rozměry 36x63x82 cm (i když budou menší a menší) a budou zavěšeny 40x55 cm.

 czkoupelna-sprchove-zasteny-01

Další důležitá volba: sprcha nebo vana?

Nejmenší sprchové kouty s vaničkou jsou 70x70 cm, ale nejsou nejpohodlnější. Malé vany o rozměrech 70x140 cm se vejdou do opravdu malého interiéru.

Před vanou a sprchovým koutem si také naplánujte místo, abyste mohli po koupeli volně chodit. Vyhněte se pracovním plochám s ostrým povrchem. Těsně před montáží se ujistěte, že stěna vydrží váhu nábytku. Vyberte typ upevnění pro materiál, ze kterého je vyroben. Také stojí za to mít zařízení pro detekci skrytých instalací, díky tomu nebudete moci vrtat do elektrického kabelu nebo trubek, které jsou dnes obvykle vyrobeny z plastu a které se snadno poškozují.

Nábytek pod umyvadlem

Mohou to být skříně zavěšené nad podlahou, stojící na nohách nebo zabudované od umyvadla až po podlahu. Modely jsou k dispozici s otevíracími dveřmi a interiéry s policemi nebo s výsuvnými zásuvkami. V posledně zmíněných případech se vejde více kosmetických věcí, zejména pokud je skryjete v chytrých organizátorech, na policích zase nasadíte vysoké lahve s čisticími prostředky. Pokud je sifon namontován v blízkosti zdi, stačí obyčejné zásuvky, jinak budete potřebovat odsazení, které zabere nějaký úložný prostor.

Nákup připraveného modelu integrovaného s dřezem vám ušetří výběr keramiky. Často však takovéto dřezy mají poměrně úzkou hranu a není zde mnoho místa na uložení kosmetiky. Pro nástěnné modely je vhodné koupit si kus nábytku širší než umyvadlo, aby byl zajištěn určitý prostor pro klasický i bezdotykový dávkovač mýdla nebo pohár s kartáčky na zuby či jiné koupelnové doplňky. Pod ním lze také rozšířit o nábytek a pračku nebo koš na prádlo.

Materiál, ze kterého je koupelnový nábytek vyroben, by měl mít vodotěsné vlastnosti, pokud je dřevěný, měl by být chráněn lakem nebo olejem. Deska MDF pokrytá polyuretanovým lakem nebo dřevem je nejlepší pro nábytek pod umyvadlem. Za skříní by měla být také nějaká vůle, aby nábytek nevisel. Praktické jsou také modely skříní spojených s policemi, stojan na toaletní papír nebo věšák na ručníky.

Závěsné skříňky a police

Kromě skříňky pod umyvadlem v koupelně také potřebujete místo pro uložení kosmetiky nebo ručníků. Závěsná koupelnová skříňka je pro tento účel ideální. Jednotlivé modely jsou vysoké a úzké, takže je můžete snadno namontovat například mezi umyvadlo a boční stěnu koupelny. Kromě stojících modelů jsou k dispozici také závěsné skříně, pod nimiž lze snadno umývat podlahu, vypadají také lehce a nepřekrývají interiér. Skříňky jsou obvykle asi 30 cm hluboké a vysoké 150-200 cm. Takové rozměry vám umožní skrýt v nich větší vybavení, například mop nebo metlu. Některé skříně mají na toto místo speciálně připravené. Mnoho modelů má také vestavěný koš na prádlo, takže koupelna není přeplněná nadbytečným příslušenstvím.