Koupelnový nábytek zvládne mnohem více, než byste čekali

Koupelnový nábytek poskytuje mnoho úložného prostoru na často velmi malé ploše. Vytváří podmínky pro rychlou a pohodlnou večerní i ranní hygienu. Bez újmy vydrží i příval páry při relaxační koupeli. Jak je to možné?

Při nákupu se zaměřte na kvalitní koupelnový nábytek, který má takové konstrukční řešení a povrchovou úpravu, které zabrání vnikání vody k materiálové hmotě. V opačném případě začnou dvířka či odkládací plocha nábytku bobtnat.

Jak nakupovat koupelnový nábytek

Seriózní výrobce nabízí koupelnový nábytek sestavený. Korpus, dvířka nábytku a zásuvky jsou vyráběny nejčastěji z MDF a LTD desek. Jejich hrany musí být opatřeny ABS hranami v podobě 1,5 mm tenkých plastových pásků. Povrchová úprava je odolná díky lakování, laminování nebo fóliování. Během užívání je vhodné ošetřovat nábytek podle pokynů výrobce.

Výrobce se musí postarat o to, aby koupelnová skříňka měla ošetřenou vnitřní i zadní část korpusu. Zkontrolujte si uchycení spojů, plynulost pojezdů i snadnou manipulaci s dvířky. Kovové části by měly být z nerezu, který odolá korozi.

Odolné povrchy

Co se týče povrchů, může mít koupelnový nábytek lesklé či matné provedení. Lesk podporuje barevnost, dodává dojem čistoty, někdy působí studeně. Matný povrch bude na vás působit mnohem veseleji, matný povrch se také mnohem snáze ošetřuje.

Skříňka opatřená několika vrstvami laku bude vodu zaručeně odpuzovat. Vzhledově i vlastnostmi je srovnatelná také fólie. Pokud však dojde na fólii k defektu, jedná se o nevratný stav. Odborníci umí rozleštit škrábance a rýhy.

Velmi odolný je akrylátový povrch. Tomuto materiálu nevadí drobné mechanické poškození. Dojde-li k poškození povrchu, lze jej speciální sadou opravit. V této sadě najdete abrazivní pastu, univerzální čistidlo, smirkový papír, jemný hadřík z mikrovlákna.

Méně často vídáme v koupelnách nábytek ze dřeva. To však vyžaduje, aby zrcadlová skříňka do koupelny či jiný kousek nábytku ze dřeva byl ošetřen mořením a speciálními nátěry proti vlhkosti. Dražší exotické dřeviny snášejí vlhkost mnohem lépe. Před znečištěním je nutné chránit dřevo voskem či olejem.

Minimalistická koupelna je často vybavena skleněným nábytkem. Do vaší koupelny vnese punc čistoty. Tento nábytek může být v čirém, leptaném či pískovaném provedení. Vždy však musí být z bezpečnostního skla.

Požadavky na skříňky

Vybrat si skříňky do koupelny není nikterak složité. V nabídce je vidět nejčastěji modely závěsné nebo na soklu či na nožkách. U skříněk na nožkách a závěsných se vám bude snadněji udržovat podlaha v koupelně. Pokud chcete závěsnou variantu, je třeba si zjistit informace o nosnosti a materiálu zdi. Koupelnová skříňka s umyvadlem nemusí ukrývat jen sifon. Police a zásuvky v ní nám poskytnou další prostor na věci jako jsou čistící a prací prostředky a pomocníci na úklid.

Mezi důležité koupelnové doplňky patří nejrůznější organizéry do polic. Gumové protiskluzové podložky na dně  polic zabrání samovolnému pohybu drobných věcí. Moderní varianty nábytku jsou doplněny o LED osvětlení.

Zrcadlová skříňka poskytne dostatek prostoru pro kosmetiku a hygienické pomůcky. Může se jednat o jednoduchý model se zrcadlem a odkládací plochou. Díky LED přebírají rovněž funkci doplňkového osvětlení.

V koupelnách se nemusíte obávat variability a hravosti. Místo klasické skříňky pod umyvadlo můžete zvolit variantu jednoduché desky a na ní postavte zajímavé umyvadlo.

koupelnovy_nabytek