Vany a vanové zástěny do malé koupelny

Malá paneláková koupelna nedává moc příležitostí, jak ji zařídit. Přesto existuje celá řada triků, jak ji útulně a hezky zařídit a také opticky zvětšit.

Rekonstrukce malé koupelny: keramika a vybavení

První pravidlo: šetříme každým kouskem prostoru. Dokonce i toaletní mísa kratší o 10 cm než je standard, vám umožní najít trochu místa. Závěsná toaleta bude také fungovat mnohem lépe, bude opticky lehčí a kromě toho je některé zařízení ukryto ve zdi. Další důležitou věcí je umyvadlo, které je obvykle centrálním bodem v koupelně. Pokud chceme vystavit trochu méně, rozhodneme se pro model skrytý v pultu. Doporučuje se také rohové umyvadlo. Je pravda, že je to o něco méně výhodné, ale volné místo může být použito jako prostor pro pračku. Umyvadlo v malé koupelně slouží nejen k mytí rukou, ale i k dalším činnostem souvisejícím s denní toaletou, např. holení, mytí vlasů a další. Proto by nemělo být příliš malé. Minimální šířka umyvadla v koupelně je 45-50 cm a hloubka 40 cm. Je lepší zvolit si nástěnnou baterii než ji umístit na umyvadlo, i když nejlepším řešením je baterie s výsuvným výtokem.

vana_1

Vana nebo sprchový kout?

Bohužel v malé koupelně se musíme rozhodnout buď pro vanu nebo pro sprchový kout. Nejjednodušší způsob je dát zde sprchu, která zabírá mnohem méně místa než vana. Doporučujeme především rohový model nebo módní řešení dnes, tj. Trapézovou kabinu. Dobře funguje také částečně otevřená kabina, sprchovou vaničku lze snadno vyměnit za podlahový nebo stěnový odtok.

Do sprchového koutu vždy volte posuvné dveře. Maximálně tak využijete dispozice dané místností. Sprchový kout může mít tvar čtverce, čtvrtkruhu, obdélníků nebo jej můžete pořídit jako atypické řešení na míru.  Pro ty, kdo se vany nechtějí vzdát, je řešením vanová zástěna. Vanu lze pořídit i v menším provedení či jako atypické řešení.

Malý design koupelny: jaké barvy?

Malá koupelna si zaslouží jasné barvy. Zvláště bílá místnost rozsvítí a opticky zvětšuje interiér. V malé koupelně stojí za to také vybírat dokončovací materiály tak, aby podlaha byla tmavší než stěny. Pokud toužíte po výraznějších či expresivních barvách, používejte je s mírou a jen v detailech. Mají tendenci jasně dominovat interiéru.

A jaká je alternativa k bílé v malé koupelně? Existuje mnoho možností: krémy, lehké beiges, pastely šedé nebo obílené modré. Nezapomeňte, že chladné odstíny se zdají být „vzdálenější“ než teplé, takže si vyberete první. Například bílá vana a vanová zástěna s modrými akcenty se bude zdát svěží jako mořský vánek.

Pračka v malé koupelně

Pračka se do malé koupelny vejde pouze v případě dobrého plánování. Kromě pračky bychom měli vytvořit prostor pro alespoň jednu nádobu se špinavým prádlem a saponáty. Pračku může ukrývat nábytek do koupelny: zavřete ji za dveřmi nebo vložíte do otevřené šachty, chcete-li mít stále přístup k bubnu. Dalším praktickým řešením je pračka uschovaná pod umyvadlem. V situaci, kdy je obtížný přístup k pračce v koupelně, stojí za to zvolit model s bubnem naloženým shora. Na trhu najdete pračky na míru, aby vyhovovaly vaší koupelně.

Malá koupelna

Vytvořte interiér koupelny v souladu se zbytkem bytu. Použijte podobnou barvu a styl na malou koupelnu jako v jiných místnostech. Při uspořádání malé koupelny si dejte záležet. Na malé velikosti se vzdávejte zbytečných prvků. Zvažte, zda můžete např. přemístit pračku do kuchyně. Jednoduchost má dobrý vliv na estetiku malé koupelny. Každý má jiný vkus, takže upravte dekor koupelny přesně podle vás. Jak bude vaše nová koupelna vypadat, záleží jen na vás a vašich požadavcích.