Královská sprcha díky sprchových koutům

O dokonalé koupelně sní každý. Chystáte-li se na její rekonstrukci, možná uvažujete o pořízení sprchového koutu. Sprchové kouty mají celou řadu výhod, dnes lze vybrat takové řešení, které zcela nahradí vanu.

Jaký si vybrat sprchový kout?

Při výběru sprchového koutu se orientujte především podle velikosti a stylu koupelny i podle výše rozpočtu, který můžete věnovat tomuto prvku uspořádání. Stojí za to investovat do vysoce kvalitních produktů, které vám budou sloužit mnoho let. Než zaplatíte za vybraný produkt, ujistěte se, že všechny jeho prvky odpovídají rozměrům vaší koupelny - před nákupem důkladně si místnost dokonale změřte.

Který sprchový kout bude nejlepší? Záleží na velikosti vaší koupelny. V malých koupelnách fungují nejlépe nástěnné sprchové kouty (dotýkají se pouze jedné stěny místnosti, kde je baterie instalována). Kabina může mít tvar pevné části se základnou čtverce, obdélníku, oválu, mnohoúhelníku, kruhu nebo jeho kvadrantu. Pokud se rozhodnete pořídit si sprchový kout, zaměřte se na jeho velikost. Standardní velikost je sprchový kout s vaničkou o rozměrech 80x80 centimetrů. Součástí nabídky výrobce mohou být i menší modely, například 70x70 centimetrů, ale je třeba mít na paměti, že čím menší je kabina, tím těžší je pohybovat se v ní, což může být problém pro starší či obézní lidi. V tomto případě můžete zvážit výběr asymetrické kabiny, například 70x90 centimetrů.

Také dávejte pozor na dveře - nejpohodlnější jsou křídlové dveře, otevírající se na jedné nebo dvou stranách, ale vyžadují volný prostor před kabinou. Pokud takový prostor nemáte, vyberte si kout s posuvnými nebo skládacími dveřmi.

Přemýšlíte, jaké stěny sprchového koutu si vybrat? Stěny kabin jsou vyrobeny z plastu nebo tvrzeného skla. Materiál je lehký a levný, zatímco tvrzené sklo je mnohem odolnější vůči poškození. Je zajímavé, že někteří výrobci nabízejí možnost úpravy skleněných tabulí s povlaky chránícími před nečistotami a kamennými usazeninami. Skleněné a plastové tabule jsou umístěny v plastových nebo hliníkových profilech. Skleněné dveře jsou také namontovány na závěsech, což dodává lehkost a prostornost. Dražší modely jsou často vybaveny speciálními závěsy, které při otevírání dveří zvedají křídlo. Vaše koupelna tak bude působit luxusním dojmem.

sprchový kout

Sprchový kout bez vaničky:  je to dobrý nápad?

Upustíte-li od konvencí a  nebudete trvat na standardním sprchovém koutu s vaničkou, otevírá se vám prakticky nekonečné množství možností individuálního uspořádání koupelny. Stěna může být vysoká - ke stropu nebo nižší, částečně zasklená, plná nebo prolamovaná. Je tak snadné v něm udělat pohodlné výklenky pro kosmetiku. Může to být také podpora pro vanu nebo koupelnový nábytek. Můžete také skrýt toaletu nebo bidet. Kromě toho samotné sprchové dveře stojí mnohem méně než celá kabina.

Sprcha v malé koupelně: co hledat?

Sprcha v malé koupelně díky malým rozměrům je tou nejlepší volbou. Je mnohem praktičtější než vana, která zabírá mnohem více místa. Rozhodneme-li se pro sprchový kout v malé koupelně, získáme spoustu místa navíc, což je tak důležité, když máme malý prostor k použití.

V závislosti na množství prostoru, který máme k dispozici, můžeme zvolit malý sprchový kout pro malou koupelnu. Můžeme si vybrat mezi rohovými nebo volně stojícími sprchami, čtvercovými, obdélníkovými, čtvrtkruhovými nebo půlkruhovými. Pokud máme takovou možnost, je velmi vhodné zvolit sprchu bez sprchové vaničky s odtokem v podlaze. Taková sprcha umožňuje snadné čištění, vypadá velmi moderně a stylově.

sprcha