Vany a vanové zástěny, aneb praktické rady a tipy

Jak mít vanu a sprchu v jednom? Odpověď je jednoduchá: vanová zástěna. To je skvělé řešení, zejména v malé koupelně. Podívejte se na jakou vanu a jak nainstalovat vanovou zástěnu.

Vanová zástěna je dobrým řešením pro malé koupelny, když chcete mít sprchu, a nemáte prostor pro  oddělenou kabinu. Při koupi vanové zástěny se musí přizpůsobit tvaru vany, nikoliv materiálu, ze kterého je vyrobena. Velikost zástěny je někdy nastavitelná v rozsahu 1-3 cm. Minimální šířka je 70 cm, výška 140-150 cm.

Typy vanových zástěn

Vanové zástěny jsou vhodné pro většinu van. Jejich montáž není obtížná. Musí být připevněny k vaně a nad její okraj pomocí vhodných montážních prvků. Mohou se skládat z jednoho nebo více prvků, z nichž některé jsou posuvné a pevné.

Skládací, bezrámová zástěna

Pořídit můžete zástěny jedno nebo dvoukřídlé. Čím více dveří, tím menší je pravděpodobnost zaplavení koupelny během koupání. Skládací zástěna může být namontována na jakýkoliv typ vany (instalace je v podstatě neinvazivní, nevyžaduje instalaci vodítek), po sklopení zabírá málo místa a dává možnost instalace sušičky prádla nad vanou. Tento skládací systém také usnadňuje čištění křídel dveří.

Posuvná zástěna

Nejmenší z nich mají jedno křídlo dveří. Během zavírání a otevírání se jednotlivé prvky posouvají po vodících lištách a vzájemně se překrývají. Tento typ zástěny je nejpodobnější vzhledu sprchového koutu a dává možnost zavřít celou vanu. V případě malých koupelen je to nejméně praktické, protože po zasunutí dveřních křídel jsou k dispozici lišty, které neumožňují namontovat sušičku nad vanou. Jsou náročnější na údržbu. Sklopná vanová zástěna

Jedná se o jednodílné zástěny (díky malé šířce zabraňují rozstříknutí vody v koupelně v malém rozsahu), které lze otevřít vpravo a vlevo. Je možné je sklopit směrem ke stěně, což zase umožňuje nad vanu umístit sušičku prádla. Vzhledem k vysoké mobilitě se čistí bez velkého úsilí.

Na kterou vanu je nejlepší ji nainstalovat?

Na každou. Je však lepší, když je typ vanové zástěny pro konkrétní vanu přizpůsoben prodávajícím. Aby se vana snadno změnila ve sprchovou vaničku, byla bezpečná a pohodlná, měla by mít jednoduchou strukturu a nejméně tvarované dno. Asymetrické vanové zástěny však budou nejlépe fungovat pod širší vanou. Dražší řešení je sprchový kout, který je těsně uzavřen jako sprchový kout, ale má tvar a rozměry vany.

vana

Jakou vanovou zástěnu vybrat?

Vanové zástěny jsou  na trhu k dispozici o rozměrech 70-180 cm široké a 140-200 cm vysoké. Počítejte s tím, že 70 cm zástěna nebude chránit koupelnu před vytopením. Nezapomeňte také ponechat cca 75 cm od vstupu do vany. Můžeme si vybrat kyvadlovou zástěnu (jeden prvek), skládací zástěnu skládanou (dva nebo více prvků), posuvnou zástěnu (jedna nebo několik částí). V případě několika prvků nezapomeňte, že se musí volně otevírat - musíte to zahrnout do designu malé koupelny. V závislosti na straně, ze které bude instalována, si můžeme vybrat pravou nebo levou variantu. Stěny zástěny jsou upevněny ke stěně pomocí profilů (obvykle hliníkových) nebo závěsů. Ty jsou praktičtější (snazší čištění) a zároveň vypadají mnohem hezčí a jemnější. Sklo nebo plast

Zástěny jsou vyrobeny z tvrzeného skla nebo plastových desek. Mohou být transparentní, matné, dokonce s potiskem nebo reliéfním vzorem. Nejkrásnější vzhled je transparentní - v malé koupelně opticky nezabírá prostor. Z praktických důvodů stojí za to zvolit stěny se speciálním nátěrem, což znamená, že na nich nezůstanou stopy kapek. Voda se spojuje do potoků, takže proudí rychleji a zůstanou tak menší skvrny, které se rychle rozpouští a snadno čistí. Ceny vanových zástěn začínají na 2 500 Kč. Je dobré, když ji lze otevřít jak zvenčí, tak uvnitř a pokud ji můžeme zcela sundat. Jsou velmi univerzální a přizpůsobují uspořádání každé koupelny. Je jedno, zda je koupelna v moderním nebo klasickém stylu. Pokud se nám líbí modernost, podívejte se na bezrámové modely, pokud na druhou stranu chceme mít stylový interiér koupelny. Namísto pevné stěny ve vaně můžete také namontovat závěs, který však budete muset po čase vyměnit.