Otevřené nebo uzavřené sprchové kouty?

Dnešní sprchy mají rozhodně více vybavení a funkcí. Současná sprcha dává více prostoru, svobodu, je univerzální a má určitou vizuální estetiku. Na trhu jsou dva základní modely sprchových koutů - otevřené a uzavřené. Co je lepší? Které z nich si vybrat?

Jaké mají výhody a nevýhody otevřené i uzavřené sprchové kouty

Mnoho lidí si nedokáže představit koupelnu bez sprchy, ačkoliv je v jejich koupelně prostorná vana. Sprcha má mnoho výhod, včetně toho, že vám ušetří více vody a ocení ji lidé, kteří často spěchají. Ranní sprcha trvá mnohem méně času než koupel ve vaně. Když se však rozhodnete sprchovat v koupelně, musíte si vybrat mezi otevřenou a uzavřenou variantou.  První z nich bezpochyby poskytuje více soukromí, zatímco otevřená sprcha dělá malou koupelnu mnohem větší, než ve skutečnosti je.

Výhody otevřeného sprchového koutu

Ve venkovních aplikacích nabízejí otevřené sprchy výhody vstupu a výstupu bez dveří a snadný přístup. Mnoho venkovních bazénů, stejně jako vany s kabinami, které mají přístup k bazénu, používají otevřené funkce. Další výhoda otevřených sprch v domácnosti je pro ty, kteří potřebují "nulový vstup" do a ze sprchy. Otevřená sprcha, kde není sprchová vanička, umožňuje použití invalidního vozíku a je vhodný pro starší osobu, která potřebuje snadnější přístup. Klasický sprchový box je také přístupný, ale musí být postaveny větší, aby poskytoval odpovídající prostor a mobilitu.

 • vizuální zvětšení místnosti,
 • vyvolávají dojem, že jste v luxusním SPA nebo hotelu
 • možnost použití jak venku (např. sprcha nad bazénem), tak uvnitř domu,
 • velmi dobré řešení pro osoby se zdravotním postižením, děti a starší osoby

 

Nevýhody otevřeného sprchového koutu

Při rozhodování o sprchovém koutku si však musíte být vědomi dodatečných nákladů spojených s jeho instalací (podlaha musí být řádně vyrovnána, vyžaduje se lineární nebo bodová drenáž). Kromě toho musí být koupelna dostatečně zahřátá, aby bylo zajištěno maximální pohodlí při koupání a dobře větraná ("otevřená" sprcha v koupelně se otepluje pomaleji, a pára se rychle šíří po celé místnosti).

 • nepříjemný pocit při koupání kvůli nedostatku stínění
 • nemožnost použití koupelny jinými (např. hosty), když se někdo sprchuje,
 • omezené soukromí a intimita
 • nebezpečí rozstřikování vody, pokud je sprcha špatně namontována a nesprávně uspořádána v prostoru koupelny

 

Výhody uzavřeného sprchového koutu

I uzavřený sprchový kout přináší celou řadu výhod:

 • zajištění soukromí a intimity
 • možnost výběru skla pro sprchový kout (průhledné nebo mléčné sklo),
 • možnost využití koupelny jinými osobami, když někdo sprchuje
 • možnost oddělit sprchu od zbytku koupelny pomocí dělící stěny, která může sloužit jako police pro kosmetiku

 

Nevýhody uzavřeného sprchového koutu

Ačkoli existuje mnoho lidí, kteří si nedokáží představit život bez sprchového koutu, budou zde skeptici, kteří takové řešení nedodržují a místo sprchy si vyberou koupel. I přes mnoho výhod, které sprchový kout má, existuje také několik nevýhod, které pro některé dokonce zdiskreditují sprchu hned. Jaké jsou nevýhody instalace sprchového koutu v bytě?

 • potřeba vyčistit sprchový kout po každém použití tak, aby nevznikly nevzhledné pruhy,
 • méně prostoru a svobody při koupeli.

 

Otevřené a uzavřené sprchy získaly na popularitě díky multifunkčním sprchám a vanám před mnoha lety. Existují výhody a nevýhody u každého typu sprchy, ale v závislosti na vašem životním stylu a použití vám pomůže určit, který z nich je pro vaši rodinu vhodný. Bez ohledu na to, které řešení vyberete, by vám mělo poskytnout mnoho let spokojenosti a potěšení.