Vybíráme umyvadlo, které bude naší koupelně opravdu slušet!

Umyvadlo nemusí být pouze funkční součástí koupelny. Může být také obdivuhodným designovým prvkem. Zejména v současnosti, kdy už si dáváme na stylu a designu naší koupelny velmi záležet, bychom měli pamatovat také na stylové umyvadlo, které hned udělá naše rána před zrcadlem příjemnější. Poradíme vám s výběrem umyvadla tak, aby do vašeho interiéru dokonale zapadlo.

Pestrý svět umyvadel

Prohlédnete-li si nabídky designových kousků umyvadel, ať už v některém tištěném katalogu nebo na našem e-shopu, občas nevyjdete z údivu. Myslíme to samozřejmě v tom pozitivním slova smyslu, protože designů umyvadel je opravdu neuvěřitelné množství, stejně jako druhů a variant provedení. Než se ponoříme do výběru umyvadla detailněji, měli bychom si je rozdělit na základní typy, se kterými se můžete setkat. Jedná se tedy zejména o umyvadla:

 • Závěsná
 • Na desku
 • Zápustná
 • Nábytková

 

Podrobněji O typech umyvadel

Závěsná umyvadla patří mezi ty nejběžnější klasické typy umyvadel, které jsou přesto stále nejprodávanější. Takové umyvadlo je zavěšeno na stěně, přičemž může být doplněno nohou, která elegantně zakrývá sifon.

Velmi populárními se v posledních letech stala umyvadla na desku, takzvané umyvadlové mísy. Nemusí se ale jednat pouze o tvar mísy, nabízí se řada dalších variant, klidně mohou být hranatá. Ale o tvarech až později. Tato umyvadla jsou umístěna na desce nebo jakémsi stolku, záleží zejména na vás, jak jsi v tomto ohledu interiér koupelny vyřešíte. Zpravidla se u těchto umyvadel využívá elegantního nerezového sifonu, protože je pod deskou viditelný. Deska může sloužit také jako praktický odkládací prostor.

S deskou pracují také zápustná umyvadla, která velmi dobře vynikají ve velkých koupelnách a často se jich umisťuje několik vedle sebe. Zejména z pohledu údržby jsou také velmi komfortní, protože horní rovná plocha se opravdu snadno čistí a nejsou zde zbytečné záhyby a zákoutí.

Poslední, ale také velmi populární variantou, jsou umyvadla, jejichž součástí je také umyvadlová skříňka. Taková skříňka pod umyvadlem může být velmi praktická, jak s ohledem na možnost uschovat zde řadu věcí, které nechcete mít v koupelně na očích, tak z pohledu toho, že zakryje sifon.

Materiály a barvy do vašeho moderního interiéru

Již v úvodu našeho článku jsme zmiňovali, že v současnosti máte na výběr z velkého množství materiálů. Ty jsou často úchvatné na pohled a dokonale se hodí do designových koupelen. Chcete-li proto aby vypadal interiér vaší koupelny opravdu luxusně, určitě atraktivní materiály nevynechejte z výběru. Mezi takové materiály patří zejména:

 • Přírodní kámen
 • Dřevo
 • Sklo

 

umyvadlo kámen

zdroj: pixabay.com

V případě přírodního kamene se s ním setkáváme stále častěji, protože se jedná o opravdu luxusně vyhlížející materiál. Kromě toho, žádný kus umyvadla nikdy nebude stejný, protože každý je v podstatě originál. Může se jednat o litý mramor nebo žulu. Pozor však na to, co do těchto umyvadel vylejete, protože jim nedělají dobře třeba ovocné šťávy, které mohou zanechat matné fleky na povrchu kamene. Dobré je ošetřit přírodní kámen aspoň jednou za rok vhodnou impregnací. Určitou nevýhodou těchto umyvadel je také skutečnost, že mají zpravidla vyšší hmotnost. Proto na to pamatujte zejména v případě, pokud potřebujete uchytit takové umyvadlo na stěnu nebo na desku. Úchyty musí být dostatečně masivní a pokud nemáte zděnou stěnu, musí být vyztužená.

Využití přírodního kamene samozřejmě jde ruku v ruce se současným trendem návratu k přírodním materiálům. Proto se u umyvadel objevuje také dřevo. Ano, slyšíte dobře, skutečně si můžete koupit také umyvadlo ze dřeva.

Mezi již typičtější, ale vždy velmi atraktivní materiály, patří rozhodně sklo. Skleněné umyvadlo bude vždy vypadat moderně. Sklo navíc může být v různých barvách, některé designy umyvadel mohu nabídnout zajímavé mozaiky a jiné poutavé prvky.

Když vsadíte na klasiku

U materiálů ještě chvíli zůstaneme, protože nesmrtelným řešením je samozřejmě klasické keramické umyvadlo, na které zapomenout nesmíme. Velkou výhodou tohoto provedení je povrchová úprava, která je nenáročná na údržbu. Takové umyvadlo má totiž:

 • Zcela hladký povrch
 • Je odolnější proti ulpívání nečistot

 

Některá umyvadla jsou navíc potažena speciální povrchovou úpravou, která urychluje stékání kapek vody a zamezuje usazování vodního kamene. Jen si dejte pozor zejména na čištění takových umyvadel, abyste si ochranný film nepoškodili. Rozhodně se vyhněte abrazivním čistícím prostředkům. Žádný agresivní čistič ani není potřeba, a to právě z toho důvodu, že povrch se udržuje velmi snadno obvykle i s použitím čisté vody a pouhým přetřením suchým bavlněným hadrem.

Tvar umyvadla je důležitý

Dnešní moderní umyvadlo nemusí být jenom oválné nebo hranaté. Existuje velké množství zajímavých tvarů, které mohou připomínat třeba list nebo kmen stromu. Vzhledem k tomu, že se v současnosti nevyrábějí umyvadla pouze z klasické keramiky, o čemž jsme si povídali před chvílí, úžasné tvary nám umožňuje mimo jiné také tvarová variabilita nových materiálů. Když budete vybírat tvar umyvadla, pamatujte na to, že by měl být v souladu s:

 • Ostatními liniemi v koupelně
 • Tvarem baterie

 

Máte v koupelně spíše oblé prvky nebo hranaté? Umyvadlo by nemělo být pěst na oko, ale mělo by být v harmonii se zbytkem koupelny. Platí to samozřejmě také pro baterii, která je nedílnou součástí umyvadla. Máte oblé umyvadlo? Doplňte jej oblými tvary vodovodní baterie.

Při výběru tvaru umyvadla můžeme být také omezeni dispozicemi naší koupelny. Asi nejviditelnější je to v tom případě, když potřebujeme umístit umyvadlo do rohu. Zde nám zkrátka nezbývá nic jiného než si vybírat umyvadla rohová.

umyvadlo klasik

zdroj: pixabay.com

Vyberte si správnou velikost

Při výběru umyvadla je samozřejmě velmi důležitá také jeho velikost, která by tak nějak měla reflektovat velikost vaší koupelny. Příliš mohutné umyvadlo se do malé koupelny nehodí a není to ani praktické. Do velmi malých prostor lze použít takzvaná "umývátka", která mají mimo jiné své využití zejména:

 • Na toaletách
 • Pro základní hygienu

 

S příliš malého umyvadla však může voda při mytí cákat ven, proto je lepší držet se optimálnějších rozměrů plnohodnotných umyvadel. Typická umyvadla mají šířku okolo 50 až 65 cm, přičemž jejich hloubka je do 50 cm. Tato umyvadla jsou asi nejvíce prodávaná. Pokud bojujete s prostorem a máte malou koupelnu, držte se na spodní hranici uvedených hodnot.

Máte-li naopak koupelnu velkou, můžete na velikosti umyvadla významně přidat. Do velkých koupelen klidně lze umístit modely umyvadel, které mají šířku 80 až 100 cm. Velmi dobře zde může vypadat také umyvadlo dvojité.

Také využití umyvadla promlouvá do jeho výběru

Možná si říkáte, že je to hloupá úvaha. Však umyvadlo přece slouží k mytí rukou. To sice máte naprostou pravdu, ale umyvadla mnohdy využíváme také jinak. Pokud skutečně víte, že si budete v umyvadle mýt pouze ruce, klidně vám postačí třeba mělké designové umyvadlo.

Pokud se však rozhodnete v umyvadle třeba občas něco vyprat, například choulostivější oblečení, které nechcete dávat do pračky, už pro vás takové plytké umyvadlo může představovat problém, protože vodu budete mít všude, jen ne tam, kde potřebujete. Potíže mohou nastat také tehdy, pokud se rozhodnete umyvadlo využívat třeba pro občasné opláchnutí hlavy. Tady je také důležité mít dobře umístěnou baterii, aby se vůbec dalo umyvadlo takto využívat a nabídlo dostatek prostoru.

Umístění umyvadla do správné výšky

A na řadě je ergonomie. Z pohledu výšky, do které umyvadlo umístíte, se dostáváme tak trochu ke kameni úrazu řady projektů. Vyberete si to nejkrásnější umyvadlo, necháte si jej namontovat a nedomluvíte se na výšce montáže. Řemeslník vám pak nainstaluje umyvadlo do běžné výšky, která bývá někde v rozmezí 80 až 85 cm od podlahy. Není však řečeno, že vám musí taková výška vyhovovat, můžete chtít umyvadlo umístit výše, nebo naopak níže.

Abyste měli umyvadlo umístěné v ideální výšce, je potřeba brát v potaz totiž nejen normy, ale také výšku členů v domácnosti. Není nic komfortního se muset k umyvadlu zbytečně moc sklánět, stejně jako není příjemné, pokud musíte zvedat ruce příliš vysoko.

Pokud nemáte koupelnu úplně novou, ale děláte rekonstrukci, můžete narazit na omezení stávajícího vývodu vodovodních rozvodů. Ty nemusí být v takové výšce, v jaké byste si je představovali, a přitom nemusí být ani snadné rozvody upravit.

S přepadem nebo bez přepadu?

Některá jej mají, některá nikoliv. Byl to prvek zejména starších umyvadel, přičemž nové designové kousky jej často právě z důvodu designu mít nemusí. Přepad je praktický kvůli přetečení, na druhou stranu umyvadla bez přepadu mohou být vyřešena tak, že nelze zcela uzavřít odtok vody do odpadu, tedy že neobsahují klasickou umyvadlovou výpusť typu klik-klak.

Vše si dobře promyslete

Co říci závěrem? Výběr umyvadla se může na první pohled zdát velice jednoduchý. Vzhledem k tomu, co jsme si však uvedli na předcházejících řádcích je zřejmé, že máte nepřeberné množství možností. A právě to dělá často výběr velice komplikovaným. Abyste si vybrali takové umyvadlo, které vám bude vyhovovat, vždy je potřeba si především ujasnit, co od něj očekáváme. Neměli bychom se dívat pouze na vzhled, ale pokusit se skloubit vzhled a praktickou stránkou používání umyvadla. Snad se nám aspoň trochu podařilo vám výběr umyvadla usnadnit.

umyvadlo kohoutek

zdroj: pixabay.com