Sprchové kouty pořídit s vaničkou či bez ní? Výhody a nevýhody obou řešení

Před každým návrhem koupelny pravděpodobně neexistuje důležitější otázka než to, zda jsou lepší sprchové kouty s vaničkou či bez. Seznamte se s výhodami a nevýhodami obou řešení.

Sprchový kout s vaničkou

Sprchový kout s vaničkou je poměrně populární řešení. Stejně jako každé rozhodnutí má i toto své výhody a nevýhody. Jednou z výhod je určitě finanční úspora - sprcha se sprchovým koutem je jednoduše levnější a navíc snadněji sestavitelná. V tomto ohledu však stojí za to nešetřit příliš mnoho, abyste se po několika letech nevystavovali nutnosti výměny vaničky.

  • Hlavní výhodou sprchové vaničky je schopnost udržet vodu, stejně jako to dělá vana. Což je velmi výhodné, pokud máme malé děti, zvířata nebo občas namáčíme prádlo před praním.
  • Pokud jde o nevýhody výběru sprchy se sprchovou vaničkou, jednou z nich je estetický problém – tyto sprchové boxy mají obvykle předem určený tvar a vzor, jsou těžkopádnější než otevřené sprchy a mají také omezený prostor uvnitř.
  • Kvůli většímu počtu montážních prvků a ohybů se kabina obtížněji čistí.
  • Je třeba zvážit také potenciální uživatele - pokud jsou v této skupině děti, starší nebo zdravotně postižení lidé, mohou mít problém s překročením prahu sprchové vaničky, která má jinou výšku.

 

Sprchový kout bez vaničky, typu walk-in

Pokud jde o to, jaké výhody a nevýhody má sprchový kout bez vaničky, je jich tolik jako u klasické varianty. Nespornou výhodou otevřených sprch je především svoboda používat je. Takovou kabinu můžeme naplánovat na každém místě koupelny, ne nutně v rohu, a její vnitřní prostor bude vždy větší než v případě klasického sprchového koutu.

Řešení Walk-in otevírají koupelnu a dodávají jí moderní charakter a zvyšují komfort obsluhy (nejen pro seniory a děti). Jejich jediným prvkem je často sklo oddělující koupací část od zbytku koupelny, díky čemuž je udržování místnosti v čistotě mnohem jednodušší. Pokud je instalace provedena správně a podlaha je dobře vyrovnána a utěsněna, riziko zaplavení koupelny je ve skutečnosti minimální. Je vhodné se však obrátit při instalaci na profesionály.

Bohužel v případě otevřeného řešení ztratíme možnosti koupání v doslovném smyslu. Tuto sprchovou vaničku nelze uzavřít, protože povrch, na kterém stojíme, je téměř plochý. Aby voda mohla do potrubí řádně proudit, musí být podlaha mírně prohloubena - proto je instalace tohoto typu dražší a někdy je kvůli podmínkám bydlení prostě nemožná. Kromě toho může špatně instalovaný a plánovaný odtok způsobit členům domácnosti mnoho problémů a vyžadovat změnu podlahy.

Bezbariérové vstupy, které nabídnou sprchové kouty bez vaničky, jsou doporučovány pro osoby, které procházejí rekonvalescencí, rehabilitací a mají problémy s pohyblivostí. Kromě toho tento typ sprchy díky své otevřené povaze umožňuje volný vstup. Umístěním pouze jedné zdi k ní získáme přístup z obou stran. Pokud máme dostatek prostoru v koupelně, můžeme dokonce vstoupit do kabiny i s invalidním vozíkem.

sprchovy kout

Zvolte si řešení podle sebe

To, zda chceme sprchové kouty s vaničkou nebo bez, závisí na podmínkách bydlení, finančních možnostech a jednoduše na našem rozmaru, protože obě možnosti jsou široce dostupné. V případě řešení typu „walk-in“ se však vyplatí spoléhat na osvědčené profesionály, protože mají odborné znalosti a odvedou kvalitní práci.