Sprchové kouty v koupelně šetří místo a čas

Většina uživatelů raději instaluje sprchový kout do koupelny namísto vany a sprchy, nebo instaluje jeden i druhý typ sanitárního vybavení, kdy je řešením vanová zástěna. Při nákupu byste měli zvážit nejen cenovou dostupnost a typ sprchového kouty. Dokonce i mezi různými typy je jednoduché určit a koupit kabinu, která vám vyhovuje se všemi svými parametry.

Nákup sprchového koutu

Než si zakoupíte sprchový box, měli byste se seznámit s určitými vlastnostmi, které má. Tlak vody v systému závisí na tom, jak bude vypadat budoucí sprcha, stejně důležitý faktor bude zohledněn v místě, kde bude sprcha instalována. Všechny sprchové kouty by měly harmonicky doplňovat interiér koupelny a plnit všechny potřebné funkce. Ale to není vše, co musíte zvážit před nákupem.

Co jsou sprchové kouty?

Výběr sanitárních výrobků je na trhu poměrně široký. Není divu, že mnoho kupujících považuje za velmi obtížné vybrat si ten správný. Sprchy se dělí na dva typy. První verze je již prodávána smontovaná, sprchové kouty spojené s druhou možností je nutné nejprve smontovat. Jsou také rozděleny do několika typů:

  • Modely uzavřeného typu je model, jehož sada musí nutně zahrnovat stěny s vestavěnými dveřmi, paletami a stropy. Celý projekt je těsný a umožňuje nastavit další funkce uvnitř. Instalace takové kabiny se odehrává na speciálních nohách, což je velmi výhodné, pokud je potřeba modernizovat interiér, celou konstrukci lze jednoduše přemístit na stranu.
  • Sprchový box je nejprimitivnějším sprchovým koutem. Skládá se pouze ze dvou částí - stěn s dveřmi. Tato volba je vhodná pro uzavřené prostory, protože zabírá malou plochu. Obvykle je instalován v rohu a přímo u zdi. Typicky nejsou tyto modely doplněny dalšími materiály a proto jsou jejich možnosti velmi omezené. Jedním z hlavních pozitivních bodů je nízká cena.
  • Nejuniverzálnější možností je sprchový kout s vaničkou. Existuje několik druhů, rozdíl spočívá v instalaci kabiny nad vaničkou. Sprchovací kabina lze instalovat uprostřed, od okraje nebo zcela obklopovat okruh vany. Výška vaničky by měla být nejméně 40 cm. Vana se sprchovým koutem dokonale ladí s jakýmkoliv interiérem.
  • Samozřejmě nemůžeme zapomínat ani na sprchové dveře do niky, kdy je výklenek pouze opatřen dveřmi. Odtok tohoto sprchového koutu je pak nejčastěji v podlaze.

 czkoupelna-sprchove-zasteny-01

Jaké zvolit dveře?

Dalším důležitým parametrem, který stojí za zmínku, jsou dveře. Všechny sprchové kouty a sprchové kabiny jsou vybaveny dveřmi. Počet křídel je obvykle od 1 do 3. Otevřením se dělí na:

  • křídlové
  • posuvné

 

Téměř všechny standardní sprchové kouty mají ve výbavě posuvné dveře. Dveře se pohybují pomocí válečků pohybujících se podél stěn kabiny. Takový systém otevírání dveří vám dává možnost ušetřit prostor v koupelně i v nejmenší možné místnosti a zároveň zajistit maximální bezpečnost a snadné používání sprchy.

Při nákupu věnujte menší pozornost přítomnosti a kvalitě těsnění, slouží k těsnému a přesnému seřízení dveří. Čím více těsněné dveře se zamknou, tím menší je riziko úniku vody a nižší je i hladina hluku, který voda bubnující do stěn sprchového koutu vydává.

V koupelně se sprchovým koutem je zpravidla dosti vlhko, proto jsou na materiály této konstrukce kladeny zvláštní požadavky – vysoká odolnost proti vlhkosti a odolnost vůči výkyvům teploty. Materiál použitý pro stěny a dveře je tvrzené sklo a plast. Konstrukce ze skla se liší trvanlivostí a vysokou životností. Je obtížné poškrábat nebo zlomit takový vzor.